על הכפר

כפר אבו גוש

הוא אחד הכפרים הקטנים הנמצאים בהרי יהודה, מערבית לישוב מבשרת ציון, ברום ממוצע של 800 מטר מעל פני הים .

הכפר הוכרז כ – מעוצה מקומית בשנת 1992 וכיום הגיע מספר התושבים בו קרוב מאוד ל 8000 שרובם הם ערבים מוסלמים עם מעט א חרים .

לפי נתונים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אחוז הזכאים לבגרות בשנות האחרונות הולך ועולה, ובשנת 2020-2019 )תש"ף( הגיע ל %67.2.

אומנם אבו גוש ידועה כ כפר האוכל הטעים והחומסיות, אבל את האמת שיש הרבה מעבר לכך פה, בכפר אבו גוש מתקיים פסטיבל המוזיקה ברצף שנתי, ויש גם שני מסגדים ושתי כניסיות שהם יעדי תייר ות מאוד מעניינים ועשירים ביופי ובהיסטוריה, המסגד החדש שנבנה ב 2014, הוא מסגד ענק מ אוד, מושקע ומפ ואר ופתוח לביקורים אבל לא במועדי תפילה והמסגד הישן הנמצא במרכז העיר.

הכנסייה הביזאנטית שנבנתה ב1143 על ידי הצלבנים, לכנסייה צורה של בזיליקה רומית וכאמור היא מעוטרת בפרסאות עתיקות שלמרות שחלקן הושחתו במהלך השנים, בזכות עבודות השימור ניתן ליהנות בהחלט ממה שנשאר – הכנסייה פתוחה לביקורים יום יום )למעט חגים וימי  ראשון( בין השעות  11:00-08:30 ומ -14:307:130 ללא עלות.

וכנסיית גבירתו של ארון הברית שהוקמה על ידי מסדר האחיות יוסף הקדוש של ההתגלות, אחרי שבראשית המאה ה – 20 אם המסדר רכשה חלק מאדמת הגבעה ובהמשך, משנתגלה הפסיפס, רכשה את ייתרת האדמה והיא ממוקמת בגובה של 750 מטר מעל פני הים ואפשר לצפות ממנה למרחקים. במתחם הכנסייה גם מנזר  נשים. החצר של המתחם יפהפייה ומטופחת. האגדה מספרת שאנשי קריית יערים הביאו את ארון הקודש ששבוי היה בידי הפלישתים אל הגבעה הזו, מה שקידש אותה לנוצרים.

הכנסייה פתוחה לביקורים  ימי ב' – ד,' ו' – שבת – 08:30 – 11:30, 14:30 – 17:30.

בכפר פזורות עוד אטרקציות תיירותיות, יש מספר בתי אירוח, חנויות ובהן מוצרי זכוכית, חנות נרות ובתי ממכר לבקלוואה  ודברי מתיקה. סביב הכפר יש כמה וכמה אתרים שבהם אפשר לבקר, כמו הגן הלאומי " עין חמד ,"הר הרוח ועוד.

כ-2 ק"מ מערבה, על הר רפיד ,נמצאו שרידים מהתקופה הביזנטית.

על הכביש המוביל לנטף נחנך ב 2019מרכז המבקרים סאקסום של אגודת אופוס דאי ,הפונה לקהל צליינים ומורי דרך .